Uzun yaşayan hayvanlar

Global Gündem
Sponsorlu Bağlantılar

Uzun yaşayan hayvanlar

Dünyada en uzun yaşayan hayvanlar hangileri ? En uzun ömürlü hayvanlar ? Uzun ömürlü canlılar ? Uzun Ömürlü hayvanlar ? Bu soruların cevabını haberimizin devamından takip edebilirsiniz.

Grönland Balinası

Hayvanlar alemin de en uzun yaşayan hayvanlar arasında birinci olan Gröndland balinasıdır. Ortalama 160 yıl yaşayan Gröndland Balinaları’nın en kısa ömürlüsü, çok uzun yaşayan bir insan ömrüne eşit (100-125 arası).  Ayrıca net olmayan bilgiler arasında 200 yıl yaşayanlarının oldukları bile söylenmektedir.

Turritopsis Nutricula

Adı her ne kadar uzun ve telaffuzu zor olsa da bu canlıyı diğerlerinden ayıran en büyük özellik ölümsüz olmasıdır. Evet ölümsüz dedim çünkü 4-5 milimetre çapındaki bu canlı, ömrü sona erdiğinde yaşamaya devam etmektedir. Turritpsis Nutricula yaşamak için uygun koşuları bulamaz ise denizanasına dönüşmemiş hali olan polyp’e dönüşüyor. Bir süre sonra ise tekrar denizanasına dönüşebiliyor.

Tuatara

Tuatara son derece kertenkele benzemekle birlikte diğer sürüngenlerin ömürleri göz önünde alındığında aralarında en uzun yaşayanıdır. Tuatara’ı diğer sürüngenlerden ayıran nokta ise başlarının üzerinde deri ile kaplı olan üçüncü bir göz olmasıdır. Bilim insanları araştırmaları sonucunda üçüncü gözün görme işlevinin bulunmadığını keşfetmişlerdir. Peki bu göz ne işe yaramaktadır? Bu göz Tuataralar’ın güneşin poziyonunu temel alarak yön bulmalarını sağlayan bir pusula niteliğindedir. Yaşan sürelerine değinmek gerekirse Tuataralar 1oo ile 200 yıl arasında yaşayabilirler.

Kırmızı Deniz Kestanesi

Kırmızı deniz kestaneleri Pasifik Okyanusu’nun ev sahibidir. Kırmızı deniz kestaneleri Pasifik Okyanusu’nun Kuzey Amerika sahilleri boyunca bolca görülürler. İnsan hayatını ikiye hatta üçe katlayan yaklaşık 200 yıllık bir yaşam süreleri vardır.

Galapagos Kaplumbağası

Geldik konumuzun asıl kahramanına, öyle diyorum çünkü bu yazı kaplumbağalar sayesinde var oldu. Galapagos kaplumbağası gördüğünüz kaplumbağaların aksine dev büyüklüklere sahiptirler. Galapagos ve Aldabra adalarında yaşayan bu dev kara kaplumbağalarının ağırlıkları ise 200-250 kilogram civarındadır. Zararsız olmalarına karşın bir buçuk metreye ulaşan uzunlukları ile sizi korkutabilir. Ömürleri ise 200 yıla yakındır.

Antartika Süngeri

Antartika süngerlerinin görüntüleri bitkiyi andırmaktadır ancak hayatlarının tümünü hareketsiz geçirmektedirler. Bu süngerler okyanus dibinde kendilerine güvenli bir bölge seçerler ve orada oldukça yavaş bir büyüme hızı ile yaşarlar. Uzun ve yavaş bir ömürleri olan Antartika Süngerleri 1500 yıl yaşayabilmektedir.

Colpophyllia Natans mercanı

Suda yaşayan bir tür mercandır. Yazımızda yer alan en uzun yaşayan hayvanlar(canlılar) arasında büyük bir yere sahiptirler. Koloni şeklinde yaşamakta olan mercanların merkezinde bulunurlar ve 400 yıl yaşamaktadırlar

Kısa Ömürlü Hayvanlar, En kısa yaşayan hayvanlar nelerdir ?

4 Comments. Leave new

vay be ölümsüz he? Ne şanslı canlı mı desek yoksa şanssız mı.. ?
Düşünsenize ölümsüzsünüz ama diğer canlılar ölümlü tüm sevdiklerinizini kaybettiğinizi görüyorsunuz bu sizi hergün öldürür zaten neyse güzel paylaşım severim böyle faydalı bilgileri..teşekkürler.

Cevapla

vay pe bunlar nasıl dayanıyorlar öyle ismleride çok tuhaf

Cevapla

turritopsis nutricula dışarıdan bir etki edilmediği sürece kıyamete kadar yaşayabiliyorlar.
kendi hücrelerini yenileyebildikleri için hasta olmuyorlar…

Cevapla

Ne şanslı hayvan. ölümsüz. deprem olduğunda bile yani ölmezmiş

Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

UYARI:Yorum yaparken Dikkat edilmesi gerekenler;

  • "Uzun yaşayan hayvanlar" konusuna yaptığınız yorumlar Yönetici onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır.
  • Globalgundem.com'a yapacağınız bütün yorumlardan yorumun yazarı yani yorumu yapan kişi sorumludur.
  • Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler; T.C Anayasası'na aykırı yazılar ,Bir kuruluş veya kişiye karşı yapılan hakaretli yorumlar, konusu suç teşkil eden yazılar vs. tarzda yazılar yazmak kesinlikle yasaktır. (bu tür yorum yapanların www.globalgundem.com ile alakası yoktur.)
  • "Uzun yaşayan hayvanlar" Konusunda Telif haklarını ihlal eden bir konu içeriyorsa burayı tıklayarak bize bildiriniz.
  • (*) Bu alanların doldurulması zorunludur.
  • Globalgundem.com Tüm Haklarını Saklı tutar.