Çin Seddi’nin Sırrı Nedir ? Çin Seddi Nasıl Yapılmıştır ?

Sponsorlu Bağlantılar

Çin Seddi’nin Sırrı Nedir ? Çin Seddi Nasıl Yapılmıştır ?

Çin seddi’nin sırrı nedir ? Çin seddi nasıl inşa edildi ? Çin seddi nasıl ortaya çıktı ? bu türden soruları sizde düşünmüyor değilsinizdir. Çin seddi hakkında kısaca bilgi verelim.

Çin Seddi Nedir ?

Dünyada yapılmış en uzun ve en güçlü savunma duvarıdır. Uzunluğu ise Po Hay körfezindeki deniz kıyısından başlayarak Gobi çölü’nün güneybatısından devam eder ve Çin’in kuzeybatısı boyunca uzanır.

cin-seddi-uydu

cin-seddi-uydu

Çin Seddi Nasıl yapıldı ? Çin Seddinin yapılış amacı nedir ?

M.Ö 403 – 221 yılları arasında 20’den fazla farklı krallık tarafından temeli atıldı. Çin deki bu farklı krallıklar birbirlerinden korunmak için setler oluşturdular ve Çin’in ilk imparatoru Qin Shi Huang setleri boydan boya aşılmaz bir savunma duvarıyla kapattı. Tabi bu konuda farklı görüşler var. Bunlardan bazıları şunlar ;

 • Ülkenin sınırlarını başta Hiung-nu olmak üzere kuzeyden Çin’e karşı Türk boylarının saldırısına karşı savunmak.
 • Uzun savaşlar sonunda yıktığı beyliklerin esir düşen yöneticilerini sürgün ve ağır işe sürerek cezalandırmak.
 • Ülkeden kaçışları önlemek.
 • Ülkenin tek yönetim altında birleştiğini içeriye ve dışarıya göstermek.
 • Kuzeyden gelen Türk saldırılarına karşı ülkeyi savunmak için.

Çin Seddinin uzunluğu, yüksekliği, genişliği ve duvar kalınlığı ne kadardır ?

Duvarın yüksekliği genel olarak 4 ile 6 metre arasında değişmekte bunun yanında taban kalınlığı ve üst kalınlıkları 6-7 metre civarıdır. Kalınlığı olan bölgelerin üzerinden at ve arabalar ile geçilebilmektedir. Ayrıca 200 metrelik aralıklarla gözetleme kuleleri , siperli ve okçu delikleri bulunuyor. 9 km de bir fener kulesi, saray ve tapınaklara da rastlanır. 

cin-seddi-uzeri

cin-seddi-uzeri

No comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

UYARI:Yorum yaparken Dikkat edilmesi gerekenler;

 • "Çin Seddi’nin Sırrı Nedir ? Çin Seddi Nasıl Yapılmıştır ?" konusuna yaptığınız yorumlar Yönetici onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır.
 • Globalgundem.com'a yapacağınız bütün yorumlardan yorumun yazarı yani yorumu yapan kişi sorumludur.
 • Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler; T.C Anayasası'na aykırı yazılar ,Bir kuruluş veya kişiye karşı yapılan hakaretli yorumlar, konusu suç teşkil eden yazılar vs. tarzda yazılar yazmak kesinlikle yasaktır. (bu tür yorum yapanların www.globalgundem.com ile alakası yoktur.)
 • "Çin Seddi’nin Sırrı Nedir ? Çin Seddi Nasıl Yapılmıştır ?" Konusunda Telif haklarını ihlal eden bir konu içeriyorsa burayı tıklayarak bize bildiriniz.
 • (*) Bu alanların doldurulması zorunludur.
 • Globalgundem.com Tüm Haklarını Saklı tutar.